چرا بعضی از عطرها گران هستند ؟ فرق بین ادکلن ارزان قیمت با ادکلن گران در چیست ؟

چرا بعضی از عطرها گران هستند ؟ فرق بین ادکلن ارزان قیمت با ادکلن گران در چیست ؟

برای خیلی از علاقه مندان به عطر و ادکلن امکان دارد سوال پیش آید که چرا بعضی از عطرها گران هستند و چرا بعضی ها ارزان . در این مطلب سعی داریم علت های اصلی قیمت گذاری عطر ها را بیان کنیم . قبل از پرداختن به مقاله یادتان باشد گران بودن عطر به معنای بهتر بودن آن نیست.

 

1- هزینه مواد تشکیل دهنده عطر

بعضی عطرها از گل های نادر ، چوب ها و گیاهان خاص و کم یاب به وجود می آیند. ساده تر بگویم . . . فرایند یافتن ، خرید و ساخت روغن اسانس عطر همگی در قیمت تمام شده عطر تاثیر دارند به ویژه اینکه اکثر عطرها از یک نت ساخته نمیشوند بلکه از 10 ها نت متنوع به وجود می آیند که در نتیجه بر هزینه تمام شده یک عطر یا ادکلن تاثیر گذار هستند.

به عنوان مثال برای 1 کیلوگرم عنبر سائل قیمتی بیش از 20 میلیون تومان ارزش گذاری شده است. یک کیلوگرم روغن خالص ریشه زنبق ارزشی معادل 3000 دلار دارد . زیرا مقدار بسیار زیادی از آن باید 3 الی 5 سال خشک و نگهداری شود و سپس روغنگیری شود . با توجه فرایند طولانی به دست آمدن این روغن ، به طبع قیمت بسیار بالایی هم خواهد داشت. همچنین عود ها نیز بسیار گران قیمت هستند . به عنوان مثال گرانترین عوود نوعی عود بسیار کهن منطقه تایلند ومیانماربود که به قیمت هرگرم 250پوند!!!یعنی کیلویی ۲۵۰۰۰۰پوند معامله شد .

2- برندی که عطرها را تولید میکند.

سیاست کاری هر برند فرق میکند . برندهایی همانند گرلن ، هرمس ، تری موگلر هدف گذاریشان عموم مردم می باشد و میخواهند عطرهای تولیدیشان در سراسر دنیا توسط مردم استفاده شود. معمولا سود کم فروش زیاد روش کاری آنهاست . این برند ها بسته بندی شکیل ، روایح همه پسند ، قیمت مناسب تر و رقابتی دارند. شاید کیفیت ساختشان خیلی خوب نباشد اما بسیار رضایت بخش هست .

اما برندهایی همانند آمواژ ، کرید ، تام فورد ، کریستین کلایو ، روژا داور و … هستند که بازار هدفشان خیلی وسیع نمی باشد. قیمت خرید عطرهای این برند ها بسیار بالا می باشد. به عنوان مثال شما برای خرید یک عطر 50 میلی از کلایو کریستین باید مبلغ 1 میلیون تومان هزینه کنید. طراحی شیشه های سلطنتی مانند ، کیفیت ساخت بالا ، روایح خاص و تبلیغات زیاد در قیمت نهایی این عطرهای گران تاثیر گذار است.


3- بسته بندی عطر

هزینه تمام شده تولید شیشه یا بطری عطرها اگر گران نباشد ارزان هم نیست. مخصوصا وقتی کیفیت شیشه ، پیچیدگی طراحی آن بیشتر باشد، قیمت تمام شده اش هم بالا خواهد بود . برندی مثل گرلن که جدیدا تعداد زیادی از عطرهای خود را با یک طرح شیشه میخواهد به بازار عرضه کند و ما فقط با یک برچسب و نام عطر میتوانیم عطرهایش را از هم تشخیص دهیم. با این حال نکته ای ضریف در این کار Guerlain نهفته است . فرض کنید این برند 10 عطر مردانه تولید میکند. برای هر کدام یک طرح و کیفیت ساخت منحصربه فردی را برای تولید سفارش میدهد. فرض کنیم از هر کدام 10 هزار عدد لازم دارد. حال به جای اینکه 10 نوع بطری مختلف را با تعداد 10 هزار عدد سفارش تولید دهد،  100 هزار تا برای یک بطری سفارش میدهد و با یک برچسب ساده ، عطرهایش را از هم جدا میکند. با این کار هزینه تمام شده شیشه عطرها که یکی از مهمترین فاکتور ها در ارزش گذاری قیمت تمام شده عطر و ادکلن محسوب میشود کاهش خواهد یافت. همچنین دیگر لازم ندارد برای هر عطر کلی پول به طراح شیشه ان پرداخت کند چون از یک استاندارد کلی تبعیت میکند.

اما هستند برندهایی که جنس شیشه آن ها خاص و گران قیمت هستند . همانند بوگاتی ورون که به صورت محدود و سفارشی ساخته میشود، این عطرها هم برای افرادی خاص طراحی و ساخته میشنود و از انواع زیور آلات و سنگ های گران قیمت در ساخت شیشه آن ها استفاده میگردد. کیفیت چاپ کارتن عطر و جنس کارتن عطر نیز در قیمت تمام شده یک ادکلن تاثیر گذار هستند.

4- بازاری سودجو و کثیف

چرا راه دوری برویم، همین کشور ایران پر از واردکنندگان و فروشندگان عطری است که با تعریف و تمجید عطربازان و به اسم عطرهای نیش قیمت های فضایی روی عطرها میگذارند . به عنوان مثال عطرهای اندی تاور که حتی در خود سایت اصلی اش اکثرا به قیمت حدودی 100 دلار به فروش میرسد را با 800 هزار تومان باید در ایران خریداری کرد. تازه برند های نا آشنا و جدید الورود که با قیمت های بسیار گران به فروش میرسند هم هستند که خود جای بحث دارند. نظر شما در این رابطه چیست ؟ لطفا با سایر مخاطبان در میان بگذارید…

درباره نویسنده

Rankie WordPress Plugin